Nie tylko żelazo. Jaki rodzaj złomu można oddać do skupu?
- Szczegóły
W czasach, w których coraz większy nacisk kładzie się na działania proekologiczne, recykling surowców wtórnych ma szczególne znaczenie. Przekazując odpady metalowe do punktu skupu, przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego – a przy okazji także zarobimy.
Jakie metale możemy oddać do skupu złomu?
Ze względu na rozległe zastosowanie stali w licznych dziedzinach gospodarki złom stalowy należy do najcenniejszych surowców wtórnych. Do skupu oddamy więc wszelkie produkty wykonane z tego materiału. Zaliczają się do nich m.in.:
- narzędzia,
- przedmioty ze stali nierdzewnej,
- elementy konstrukcji stalowych,
- rury,
- pręty zbrojeniowe,
- blacha stalowa i elementy nadwozi pojazdów,
- stalowe odpady poprodukcyjne,
- metalowe odpady komunalne,
- elementy torów kolejowych i znaki drogowe (wyłącznie od firm, które mają dokumentację potwierdzającą, że są właścicielami złomu),
- maszyny rolnicze oraz ich komponenty, również te zniszczone lub skorodowane.
Korporacja MSK prowadzi ponadto skup metali kolorowych, nazywanych również nieżelaznymi. Są to materiały, do których wytworzenia nie wykorzystano nawet domieszki żelaza. Zaliczają się do nich m.in. cynk, aluminium, miedź, ołów, nikiel czy tytan, a także wszelkiego rodzaju stopy tych metali. Ze względu na swoje właściwości (m.in. wysokie przewodnictwo cieplne) metale kolorowe są szeroko wykorzystywane w przemyśle. Do wykonanych z nich produktów, które możemy oddać do skupu, należą m.in.:
- puszki,
- pokrywki i nakrętki,
- kable miedziane,
- aluminiowe garnki,
- mosiężne grzałki,
- chłodnice, silniki, akumulatory i inne komponenty wykorzystywane w motoryzacji,
- folia aluminiowa,
- metalowe gałki,
- żaluzje i rolety.
Czego nie wolno oddawać do skupu złomu?
Legalne punkty skupu nie przyjmą monet – zarówno tych pozostających w obiegu, jak i już nieużywanych. W przypadku, gdy chcemy złomować cały pojazd, musimy upewnić się, że interesujący nas punkt skupu posiada uprawnienia pozwalające na jego wyrejestrowanie. Nie próbujmy przy tym dokonywać rozbiórki na własną rękę – jest to działanie niezgodne z prawem, za które zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej.